#Wovember2014

Igal aastal hakkab mind novembri saabudes kummitama 2 asja: esiteks “V for Vendetta” fllmist pärinev tsitaat “remember, remember the fifth of November” ja teiseks Wovember!

button1

Wovember on 2011. a. ellukutsutud kampaania ehtsa lambavilla ja villaste esemete propageerimiseks ja villa väärtuse devalveerimise vastu. Kuna villal on palju häid omadusi, on ta ka hinnaline. Kahjuks ei tee paljud inimesed villal ja sünteetilisel lõngal vahet, mis võimaldab suurtel rõivafirmadel igasuguse materjali koostisega kudumeid müüa villase pähe. Kampaaniaga soovitaksegi tõsta teadlikkust ja taotletakse paremat rõivaste siltide märgistamist ja tootenimetuses “villase” trumbi kasutamist juhul, kui need sisaldavad vähemalt poole osas lambavilla. Selleks ikka, et endal soojem oleks, vähem akrüüllõnga meie ümber leviks ja asjatult raha kulutama ei peaks.
Igal aastal kuu aja jooksul kutsutakse inimesi üles kandma rohkem villaseid esemeid, võtma osa fotokonkursist ja valmistama ka ise 100% villasest materjalist käsitööd ja näitama seda teistelegi. Instagramis võiks oma läbivillast käsitööd jagada #Wovember2014 sildi all – eriti meie eestlastest käsitöölised, kuna kampaania üks algatajatest on käinud Eestis tutvumas ja lindistamas siinset villatöötlemist.

Mina kui padukülmetaja avan villase hooaja tavaliselt juba augustis. Viimased 4 aastat vähemalt olen otsinud ühte õiget sooja ja normaalset, igapäevaselt kantavat kampsunit. Olen hoidnud silma peal kodumaistel käsitöö ettevõtjatel eesmärgiga kaasaegset disaini toetada-soetada. Ja peab ütlema, et peale aastaid valimist lõin ikkagi käega ja ostsin hoopis Rootsi firma Gudrun Sjödeni “favourite sweater” kampsuni. Põhjus lihtne – suures eristumise tuhinas on väiksemate firmade toodang niivõrd omanäoline, et unustatakse pakkuda (arusaadavalt – pole soodus) lihtsaid, tagasihoidlikumaid, igapäevasemaid rõivaid. Eesti firmadest oli minu peamine eelistus firmal Mithio, kuna nende käekiri on minimalistlik, samas omanäoline. Mitmed meestekampsunid oleksin hea meelega omastanud. Samuti Külluslike Etnokudumid, mille valikust on üleni kirjatud meestekampsunid just meelepärased. Edasi võib nimetada veel Liina Viirat, Liisa Sooleppa  jne äratuntavat loomingut, kuid igapäevaselt ei viitsi ennast ehtida ja siis ongi jälle selline külmetava kunstniku tunne peal. Kõik peale Liisa Sooleppa kasutavad minule teadaolevalt rahvakunsti inspiratsiooni allikana. Õnneks on häid tegijaid  veel ja valikut jagub tegelikult igale maitsele.

Pildid selle pika postituse illustreerimiseks ongi Eriku esimesest 100% villasest kampsunist (ühtlasi ka esimene minu kootud kampsun) ja minu soojast kampsunist või pigem pluusist (esimesel pildil), mis on mu lemmikuks kehakatteks praegu.

Kokkuvõtteks siis uurigem enne valmisrõiva või lõnga ostmist sildilt koostist ja kandkem külma ilmaga villa sisaldavaid rõivaid ja olgem ikka sõbrad edasi!

Galerii pildid M. Nurmelt!

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s